Probark 1b, 11-700 Mrągowo

508 353 900kontakt@wakacjeprobark.pl

Planując pobyt w naszym domku koniecznie warto pomyśleć o zwiedzaniu. Mrągowo, Mikołajki, Ryn, Giżycko, Święta Lipka, Reszel czy Ryn to miejscowości, które warto wziąć pod uwagę podczas pobytu na Mazurach.

Podczas planowania podróży pomyślcie także o Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Fermie Jeleniowatych i Muzeum Przyrodniczym w Kosewie Górnym czy Hodowli Żubrów w Wolisku.

Dla fanów architektury polecamy XIX-wieczny kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową w Mikołajkach, zamek gotycki w Reszlu, zamek krzyżacki w Kętrzynie czy Twierdzę Boyen w Giżycku.

Polecamy również Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach, Mazurski Park Krajobrazowy - jeden z najstarszych i największych parków krajobrazowych w Polsce czy Galindię - wieś tematyczną nawiązującą do historycznej krainy plemienia Galindów, położoną na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni.


Warto wybrać się również na niezapomniany spływ kajakowy. Niedaleko naszej miejscowości około 18 km przepływa rzeka Krutynia, która jest idealnym akwenem wodnym dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakarstwem. Rzeka ta na całej swej długości nie jest głęboka – średnio dno znajduje się 65cm poniżej tafli wody. To olbrzymia zaleta dla osób, które boją się kajakarstwa ze względu na słabe umiejętności pływackie. Wzdłuż rzeki znajdziemy malownicze lasy liściaste, które ochronią nas przed ostrymi promieniami słońca, a czystość wody da nam możliwość podejrzenia zwierząt i roślin wodnych. Może to być świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat polskiej fauny i flory, a każdy miłośnik wędkarstwa z pewnością doceni fakt, że Krutynia może zagwarantować nam satysfakcjonujący połów. Spływy kajakowe po rzece Krutynia, ze względu na spokojny bieg i niewielką głębokość rzeki, nadają się dla rodzin z dziećmi, szczególnie jeśli z szerokiej gamy tras wybierzemy te najkrótsze, do 15km. Szlak rzeki Krutyni stanowi jeden z ciekawszych i bardziej urozmaiconych szlaków kajakowych na Mazurach i nie tylko. Rzeka zmienia ciągle charakter. Przecinający Puszczę Piską płytki, wartki strumień, staje się z czasem nizinną urokliwą rzeczką, wijącą się wśród zarośli pełnych ptaków wodnych. Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od Jez. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlakiem Krutyni pływał w latach 50 - 70 XX w. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.


Dla zapalonych biegaczy i zwolenników aktywnych form wypoczynku czekają niezapomniane trasy biegowe, piesze czy rowerowe rozciągające się pośród zieleni lasów, kwiecistych łąk i błękitu wód położonych w krajobrazie naszej miejscowości. Krajobraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe, wszelkiego rodzaju wzniesienia, malownicze krajobrazy, cisza, spokój. To właśnie nasza okolica wciąż zachwyca bogactwem natury. Liczne bagna oraz mokradła, łąki i lasy, zatopione w nich niczym perły jeziora, meandrujące rzeki, różnorodność gatunków roślin i zwierząt tworzą niepowtarzalny urok naszej krainy.

 
+48 508 353 900

Probark 1b, 11-700 Mrągowo

kontakt@wakacjeprobark.pl